Jak udekorować wigilijny stół? Tradycyjne i nowoczesne inspiracje

Wyjątkowa aranżacja stołu to jeden z elementów przygotowań do Bożego Narodzenia. Podpowiadamy, jak dobrać idealne dekoracje i na które z trendów warto zwrócić uwagę.

Niech te Święta będą dla nas cudowną okazją do spędzenia czasu z tymi, których kochamy. Wesołych Świąt w gronie najbliższych!

Dziadziuś do Orzechów

Przygotowania do Świąt składają się z wielu etapów. Ubieranie choinki, dekorowanie wnętrz, zakup prezentów oraz przygotowanie świątecznych posiłków to jednak nie wszystko. Warto zastanowić się, jak ozdobić stół, do którego zasiądziemy podczas wigilijnego wieczoru. Ważne są szczegóły – od wyboru tekstyliów, przez zastawę i szklanki oraz kieliszki, aż po dekoracyjne detale, które będą stanowić o ostatecznym efekcie. Podczas codziennych posiłków nie przywiązujemy dużej wagi do aranżacji stołu, jednak w Święta możemy puścić wodze fantazji i sprawić, by świąteczne posiłki miały wyjątkową, przepiękną oprawę.

Wybierz jeden z trendów

Mimo że eklektyzm plasuje się na podium najmodniejszych wnętrzarskich trendów, w świątecznych okolicznościach może nie zdać egzaminu. Połączenie stylów na jednym stole podczas wyjątkowej okazji stworzy chaotyczny i niedopracowany efekt. Dlatego, jeszcze zanim zaczniemy dekorować nasz stół, warto zdecydować się na konkretny trend lub paletę kolorystyczną, która w spójny i elegancki sposób podkreśli wagę świątecznej wieczerzy. A jest w czym wybierać!

Wszystko zależy od upodobań oraz stylu, który przewodzi w naszym domu. Miłośnicy elegancji mogą wybrać dekoracje w odcieniach złota lub srebra. Aby nieco stonować efekt i gustownie wpleść wręcz biżuteryjne dekoracje, warto zestawić je z ponadczasową i niezmiennie piękną bielą, która stanie się tłem dla wytwornych detali.

Jeśli zależy nam na przeniesieniu świątecznej atmosfery na stół, świetnym wyborem będzie połączenie dwóch barw – ciemnej zieleni oraz czerwieni.

Pamiętajmy jednak, by szukać dekoracji w stonowanych wersjach tych barw – odcień sosnowy w duecie z ciemną czerwienią, czy wręcz odcieniem burgundowym, pozwoli nam uzyskać elegancki efekt.

Jeśli z kolei jesteśmy minimalistami i nie przepadamy za eleganckimi ozdobami oraz skomplikowanymi dekoracjami, które od razu rzucają się w oczy, możemy zdecydować się na nieprzemijalną prostotę. Ta, szczególnie w wydaniu skandynawskim, stawia na wysokiej jakości podstawowe elementy – proste talerze wykonane z dobrej ceramiki, niewyszukane, acz ponadczasowe sztućce oraz szkło, którego kształty nawiązują do charakterystycznego skandynawskiego designu. Jeśli chodzi o barwy zastawy oraz dekoracji – lepiej postawić na 2 stonowane odcienie, np. biel i matową czerń, oraz jeden wyróżniający się kolor, który będzie grał główną rolę.

Nie możemy zapomnieć również o jednym z najmodniejszych trendów nie tylko w wystroju wnętrz, ale i w dekoracji stołu, czyli o stylu rustykalnym. Bliskość natury jest w nim kluczowym elementem, więc dekoracje w tym stylu często wykonane są z tworzyw naturalnych – drewna, lnu, szkła, sznurków jutowych, a nawet papieru. Pewna niedoskonałość materiałów wprowadza przytulny nastrój, który sprawdzi się również podczas świątecznych posiłków w gronie najbliższych.

Tekstylia do jadalni

Jednym z ważniejszych elementów dekoracji stołu są tekstylia. Obrusy, bieżniki, serwetki – ich odcienie i materiały mają ogromny wpływ na wygląd stołu i charakter spotkania. Boże Narodzenie jest okazją wyjątkową, a goszcząc osoby bliskie naszemu sercu, warto wybrać obrus o świątecznym charakterze. W każdym wnętrzu sprawdzi się elegancki, biały obrus z dekoracyjnymi listkami ostrokrzewu, obrus ze złotą nitką lub, jeśli stawiamy na prostotę, jednobarwny model, który będzie tłem dla innych dekoracji. Dobrym pomysłem jest również rozłożenie na jednokolorowym obrusie bieżnika we wzory, który doda aranżacji świątecznego charakteru.

„W Boże Narodzenie wszystkie drogi prowadzą do domu.” - Marjorie Holmes

Ponadczasowa zastawa

Talerze i szkło ustawione na świątecznym stole również wpływają na jego charakter. Boże Narodzenie to idealny moment, by zaopatrzyć się w komplety eleganckie i bardziej wytworne od tych, z których korzystamy na co dzień. Choć jest to nieco większy wydatek, to także inwestycja na przyszłość – będziesz się nimi cieszyć przez wiele lat korzystając z nich tylko na specjalne okazje. Sklepy oferują wiele zdobionych kompletów, jednak decydując się na ponadczasową zastawę, na przykład naczynia Trianon w białym kolorze, będziesz mieć pewność, że nigdy nie wyjdzie z mody. Stawiając na stół naczynia o klasycznym kształcie, możesz pokusić się o wykwintny wygląd szkła. Imitujące kryształ modele, na przykład komplet szklanek lub kieliszków Manoir, doskonale sprawdzą się podczas Świąt.

Dekoracje, które można zjeść

Święta w rodzinnym gronie mogą być świetną okazją do zabawy i oddechu od codziennych obowiązków. Niektóre elementy ozdobne możemy więc potraktować z przymrużeniem oka. Szczególnie, gdy przy stole będą siedzieć również dzieci, możesz postawić na jadalne dekoracje ze słodyczy. Pięknie prezentować się będzie „wianek” z pierniczków, czekoladowe lizaki świąteczne np. Magnetic, ułożone w ozdobnej szklance czy Dekorowane Ffigurki korzenne Magnetic, które spełnią nie tylko rolę ozdoby, ale i smakowitego deseru.

Zrób to sam!

Nie wszystkie dekoracje musisz kupować w sklepie. Część z nich możesz wykonać samodzielnie i to w kilka minut.

Rozmarynowe obręcze

Jeśli nie masz pomysłu na ułożenie serwetek na talerzach i nie posiadasz specjalnych obręczy, z pomocą przychodzą gałązki rozmarynu. Wystarczy uciąć z krzaczka dłuższą gałązkę, połączyć jej końce za pomocą nitki lub kleju i włożyć w nią serwetkę. Efekt będzie piękny!

Z lasu prosto na stół

Świąteczny czas kojarzy nam się z choinką, drewnianymi elementami, gałązkami świerku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by udekorować nimi stół. Możliwości jest wiele – wazon ze świerkowymi gałązkami może być głównym elementem stołu, z kolei drewniane krążki mogą posłużyć jako podstawki pod naczynia wypełnione świątecznymi przysmakami. Warto wykorzystać także szyszki, które, oprószone sztucznym śniegiem, dodadzą stołowi zimowego nastroju.

Sznurki

Sznurki, szczególnie te jutowe lub czerwono-białe, będą detalem idealnie pasującym do aranżacji w stylu rustykalnym. Możemy przewiązać nimi sztućce i położyć je na talerzu, a także ozdobić nimi zwykłe świeczki, które mamy w domu. Dzięki temu odmienimy ich wygląd i dopasujemy je do świątecznej atmosfery.

Nie tylko na choinkę

Ciekawą propozycją, szczególnie jeśli goni nas czas, jest stworzenie prostego, acz efektownego stroika z bombek. Wystarczy położyć na stół przeźroczysty wazon i ułożyć w nim bombki w kolorze pasującym do wybranego przez nas trendu. Błyskawiczny i odświętny efekt gwarantowany!

Świąteczne przyprawy

Podczas aranżacji stołu przed wigilijną wieczerzą, możesz wykorzystać także… przyprawy! Goździki wbite w pomarańczę, anyż przy świecznikach lub laski cynamonu zdobiące serwetki nie tylko będą wyglądać świątecznie i zimowo, ale i pięknie pachnieć.

5 pomysłów na sylwestrowe przystawki. Tylko z 3 składników

Czego nie może zabraknąć podczas sylwestrowej imprezy? Muzyki, zimnych napojów, szampana i oczywiście zimnego bufetu. Przedstawiamy pięć prostych przepisów na pyszne przekąski na sylwestrowy stół, które na pewno zdobędą twoje serce.

Życzę wiele szczęścia i kulinarnych inspiracji w nadchodzącym Nowym Roku!

Gwiazdka Nastka

Sylwester to najważniejsza noc, podczas której żegnamy stary i witamy nowy rok. Takie wydarzenie wymaga odpowiedniej oprawy i wykwintnego menu. Nawet jeżeli planujesz spędzić Sylwestra w domu, przyda ci się kilka prostych pomysłów na smaczne przystawki, które idealnie pasują do bąbelków szampana.

Oprócz kilku prostych dań na ciepło, warto też przygotować tzw. zimny bufet, czyli stół z wyborem różnych przystawek. Tak naprawdę tylko od ciebie zależy jak skomponujesz menu sylwestrowych przekąsek. Mogą znaleźć się tam oliwki, deski serów i wędlin, kremowe pasty do pieczywa, miks cienko pokrojonych warzyw (marchew, papryka, ogórek, seler naciowy itp.) w zestawie z sosami o różnych smakach, proste sałatki, mini-kanapeczki, szaszłyki i słodkości. Podczas imprezowej nocy najlepiej sprawdzają się przystawki na jeden kęs, które można wziąć ze stołu bez konieczności przerywania zabawy. To właśnie tym pozycjom w sylwestrowym jadłospisie warto poświęcić więcej czasu i uwagi, bo od nich w dużej mierze zależy sukces sylwestrowej nocy.

Nie masz pomysłu na zimny bufet? Spieszymy z pomocą! Przygotowaliśmy pięć prostych i sprawdzonych przepisów na smaczne przystawki, które na pewno zdobędą serca twoich gości. Podaj je podczas sylwestrowej nocy, a przekonasz się, jak szybko znikną ze stołu.

Coś na ząb? Mini-szaszłyki i tartinki szybko zaspokoją głód podczas długiej zabawy

W Sylwestra świetnie sprawdzą się treściwe przekąski w formie małych szaszłyków i zgrabnych kanapeczek. Takie przystawki idealnie pasują do zimnych drinków lub szampana. Ich zaletą jest niewielka ilość składników i prostota wykonania. W razie potrzeby zawsze możesz dorobić brakujące przekąski podczas sylwestrowej nocy, bo przygotowuje się je w kilka chwil.

Przepis na kolorowe mini-szaszłyki z szynką prosciutto

25 min
    Lista składników:
  • 1 słoik zielonych oliwek drylowanych z czosnkiem i papryką, np. El Toro Rojo
  • 2 opakowania szynki prosciutto, np. Kraina Wędlin
  • 1 opakowanie sera kanapkowo – sałatkowego typu feta, np. Tolonis

Skąd wziął się pomysł, żeby ostatnią noc w roku nazwać Sylwestrem? Starożytna legenda głosi, że nazwa ta pochodzi od imienia papieża Sylwestra II. Ponoć duchowny uratował ludzkość przed atakiem groźnego smoka Lewiatana, który miał doprowadzić do końca świata.

Przygotowanie:

1. Plastry szynki zwiń w rulony i pokrój na małe kawałki.

2. Ser feta pokrój w kostkę.

3. Oliwki odcedź z zalewy i przełóż do miseczki.

4. Nabijaj na wykałaczki kolejno kawałek szynki, kostkę sera i oliwkę.

5. Gotowe szaszłyki połóż na dużym półmisku i udekoruj według gustu.

Przepis na tartinki z łososiem

30 min
    Lista składników:
  • 2 opakowania łososia wędzonego, np. Marinero
  • 2 opakowania chleba typu pumpernikiel
  • 2 opakowania serka śmietankowy, np. Delikate
  • opcjonalnie: świeży koperek do ozdoby

Przygotowanie:

1. Z kromek chleba wytnij niewielkie krążki (możesz do tego użyć metalowej foremki do ciastek).

2. Plastry łososia pokrój drobno i połącz z serkiem śmietankowym.

3. Posmaruj kanapeczki pastą serowo – rybną. Na końcu możesz ozdobić każdą tartinkę gałązką świeżego koperku.

Hity imprezowej nocy: proste przystawki z bakłażana i cukinii

Bakłażan i cukinia od lat królują na imprezowych stołach. Dlaczego? Bo możesz z nich wyczarować niezliczoną ilość prostych i smacznych przekąsek. Zarówno cukinia, jak i bakłażan doskonale nadaje się do grillowania i smażenia. Oba warzywa wybornie smakują w formie past, kremowych sosów lub smakowitych roladek z nadzieniem.

Nasza rada: przed sylwestrowym wieczorem zaopatrz się w kilka sztuk świeżych kabaczków i bakłażanów, a my chętnie pokażemy ci, co z nich zrobić. Nasi faworyci to roladki serowe z cukinii i kremowa pasta z grillowanego bakłażana.

Przepis na roladki z cukinii z kremowym serkiem czosnkowym

30 min
    Lista składników:
  • dwie cukinie średniej wielkości
  • olej do smażenia, np. rzepakowy Wyborny
  • 2 opakowania serka śmietankowego do kanapek z czosnkiem, np. Delikate

Przygotowanie:

1. Cukinie umyj, osusz ręcznikiem i pokrój w długie plastry.

2. Na patelni rozgrzej olej i smaż plastry cukinii z obu stron, aż staną się miękkie i lekko zrumienione. Następnie rozłóż je na półmisku wyłożonym ręcznikiem papierowym i odstaw do wystygnięcia.

3. Ostudzone plasterki cukinii posmaruj kremowym serkiem i zwijaj w ciasne roladki. Jeżeli się rozwijają, możesz je spiąć przy pomocy wykałaczek.

4. Poukładaj roladki na dużym talerzu i udekoruj liśćmi sałaty oraz cząstkami pomidora.

Jeden z sylwestrowych przesądów mówi, że 31 grudnia nie wolno sprzątać. Zamiatając możemy wymieść szczęście z domu.

Przepis na pyszną pastę z grillowanego bakłażana

40 min
    Lista składników:
  • 500 g bakłażana
  • sól czosnkowa
  • 3 łyżki oliwy z oliwek, np. Casa de Azeite

Przygotowanie:

1. Bakłażany ponakłuwaj widelcem, a następnie ułóż na ruszcie w piekarniku i piecz ok. 40 minut z wykorzystaniem programu do grillowania. Co pewien czas obracaj warzywa, żeby się dobrze upiekły.

2. Po upływie tego czasu wyjmij bakłażany z piekarnika i odstaw do wystygnięcia.

3. Obierz bakłażany ze skórki i pokrój je na drobne kawałki.

4. Przełóż cząstki bakłażana do dużej miski, wsyp sól czosnkową do smaku. Następnie przy pomocy widelca rozetrzyj kawałki warzywa na gładką masę.

5. Do miski stopniowo wlej oliwę i wymieszaj ją dokładnie z bakłażanowym kremem. Jeżeli zależy ci na gładkiej konsystencji pasty, możesz zmiksować ją przy pomocy blendera.

6. Przełóż pastę do kilku niewielkich miseczek i postaw na stole. Smakuje wyśmienicie z bagietką, paluszkami grissini lub słupkami świeżych warzyw.

Pomysł na szybki deser? Przygotuj przekąskę w modnym, słodko – słonym wydaniu

Szukasz szybkiego przepisu na słodkie co nieco? Daruj sobie skomplikowane wypieki – większość osób ma serdecznie dość ciast po świątecznym maratonie. Apetyt na słodkości możesz zaspokoić prostymi przekąskami, które przygotujesz w kilka chwil. Nasze serca i podniebienia podbiły słone krakersy z kemem czekoladowym i figą – dziecinnie łatwy i absolutnie przepyszny deser, który stanie się przebojem każdej imprezy. Modne połączenie słodkiego i słonego smaku plus orzeźwiający, owocowy akcent w postaci cząstek świeżej figi to słodki strzał w dziesiątkę.

Krakersy z kremem kakaowo – orzechowym i świeżą figą

20 min
    Lista składników:
  • 1 opakowanie solonych krakersów podłużnych, np. Top Pub
  • 1 opakowanie kremu do smarowania pieczywa o smaku czekoladowym, np. Chocofini
  • 5 świeżych fig

Przygotowanie:

1. Świeże figi dokładnie umyj, osusz i pokrój na drobne cząstki.

2. Na dużej tacy rozłóż krakersy, posmaruj je czekoladowym kremem i ozdób cząstkami figi.

3. Pyszne słodkie przekąski gotowe.

Porady żywieniowe na Nowy Rok. Z nimi łatwiej dotrzymasz noworocznych postanowień

Obiecujesz sobie, że od nowego roku zaczniesz się zdrowo i regularnie odżywiać? Z naszymi poradami na pewno ci się uda. Wykorzystaj poniższe inspiracje i proste przepisy na lekkie, pożywne dania i przekonaj się, że zdrowa dieta może być naprawdę smaczna!

Z okazji nadchodzącego Nowego Roku życzę wszystkim czytelnikom dużo zdrowia, spokoju i wielu kulinarnych inspiracji na każdy dzień!

Gwiazdka Nastka

Jedz śniadanie na dobry start

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Niby doskonale o tym wiemy, a jednak mając do wyboru poranne krzątanie się w kuchni i drzemkę pod ciepłą kołdrą, często ochoczo wybieramy to drugie. W rezultacie później brakuje czasu na przygotowanie zdrowego i urozmaiconego posiłku. Wybiegamy z domu w popłochu, kupując po drodze słodką bułkę albo batona, który zaspokoi głód na moment. Nasz organizm jest jednak zbyt mądry na takie gierki i szybko dopomni się o należne mu paliwo. Dojadając przez resztę dnia przypadkowe przekąski, nie zapewniamy sobie zdrowego pożywienia, za to zafundujemy naszemu umysłowi skoki i spadki energetyczne, a ciału – dużo zbędnych kalorii. Ta seria niefortunnych zdarzeń zaczęła się tak niewinnie – od pominięcia zdrowego i sycącego śniadania... Teraz już chyba nie masz żadnych wątpliwości, że warto je jeść, prawda?

Przygotowanie porannego posiłku wcale nie musi trwać wiele godzin. Istnieje wiele pysznych pomysłów na pełnowartościowe śniadania, które zjesz ze smakiem. Przykłady? Koktajl owsiany z owocami, pełnoziarniste tosty z twarożkiem i konfiturą, energetyczna jajecznica czy słodki i sycący budyń jaglany. No i oczywiście owsianka – śniadaniowy ulubieniec sportowców i dietetyków. Nie przepadasz za owsianką? Wypróbuj naszą zmodyfikowaną, pieczoną wersję tej potrawy. Gwarantujemy, że momentalnie ją pokochasz.

Sprawdź swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania

Przepis na pieczoną owsiankę z bananami i orzechami

30 min
    Lista składników (na dwie porcje):
  • szklanka płatków owsianych górskich, np. Plony Natury
  • 1/2 szklanki świeżego mleka 2%, np. Mleczna Dolina
  • 1/2 szklanki jogurtu naturalnego, np. Tola
  • 1 jajko, np. Moja Kurka
  • 1 łyżka płynnego miodu, np. Złota Pasieka
  • odrobina soli
  • 2 banany
  • kilka orzechów włoskich np. Bakallino

Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a twoje lekarstwo powinno być pożywieniem – Hipokrates, starożytny lekarz grecki

Przygotowanie:

1. Wymieszaj wszystkie składniki w dużej misce.

2. Banany obierz ze skórki i pokrój w plasterki.

3. Połowę masy wlej do naczynia żaroodpornego, przełóż plasterkami bananów, a na wierzch wylej drugą połowę masy.

4. Piecz owsiankę w temp. 180°C. przez ok. 25 minut.

5. Orzechy włoskie posiekaj drobno i posyp nimi upieczoną owsiankę.

Postaw na zdrowe przekąski w ciągu dnia

Czujesz głód między posiłkami? Zamiast sięgać po słodycze, miej w pogotowiu lekką i pożywną przekąskę, która doskonale sprawdzi się jako drugie śniadanie lub podwieczorek. Takim niewielkim, ale sycącym posiłkiem może być np. koktajl warzywny, słodki deser z nasion chia, jogurt z dodatkiem świeżych owoców i orzechów albo lekka sałatka. Jeżeli lubisz muffiny, koniecznie wypróbuj nasz przepis na zdrowe babeczki owsiane – idealne do kawy albo jako przekąska przed popołudniowym treningiem.

Przepis na pyszne muffinki owsiane

30 min
    Lista składników:
  • szklanka mąki pszennej, np. Złote Pola
  • szklanka mąki pełnoziarnistej
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 4 łyżki płatków owsianych górskich, np. Plony Natury
  • 1 jajko, np. Moja Kurka
  • szklanka mleka 2%, np. Mleczna Dolina
  • 1/2 szklanki oleju słonecznikowego, np. Wyborny
  • 4 łyżki brązowego cukru
  • szczypta soli
  • 1/2 szklanki świeżych lub mrożonych jagód albo malin
  • 100 g drobno posiekanych orzechów włoskich, np. Bakallino

Przygotowanie:

1. Do dużej miski wsyp oba rodzaje mąki, proszek do pieczenia, sól, cukier i płatki owsiane.

2. Do suchych składników dodaj świeże lub mrożone owoce i drobno posiekane orzechy.

3. W osobnym naczyniu roztrzep jedno jajko, dodaj mleko i olej.

4. Mokre składniki połącz (niezbyt dokładnie) z suchymi.

5. Napełnij ciastem foremki do muffinek wyłożone papierem do pieczenia.

6. Wierzch każdej babeczki posyp odrobiną płatków owsianych i orzechów.

7. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C ok. 25 minut.

Szybki i zdrowy lunch dla zabieganych? Zobacz, jakie to proste

Bez względu na to, czy pracujesz w domu, czy w biurze, twojemu organizmowi należy się przerwa na lunch. To, czy będzie to zdrowy i pełnowartościowy posiłek, który doda ci sił do dalszej pracy, zależy już tylko od ciebie. Z doświadczenia wiemy, że planowanie sprzyja zrównoważonej diecie, dlatego o tym, co zjesz jutro w porze obiadowej, warto pomyśleć już teraz. Planując posiłek, uchronisz się przed pokusą zamawiania fast foodów lub sięgania po puste kalorie. Niech twój lunch będzie dla ciebie chwilą, którą celebrujesz smacznym i zdrowym jedzeniem, a dla twojego ciała – solidnym zastrzykiem niezbędnych węglowodanów, tłuszczu i białka.

Inspiracje? Np. sałatka z tuńczykiem i awokado, warzywne burgery z kolorową surówką, smażony ryż z kurczakiem w meksykańskim stylu albo pożywna i pyszna kasza orkiszowa z jarmużem i łososiem – idealna propozycja na smaczny lunchbox.

Przepis na kaszę orkiszową z łososiem i jarmużem

30 min
    Lista składników (na dwie porcje):
  • 100 g kaszy orkiszowej, np. Plony Natury
  • 100 g wędzonego łososia, np. Marinero
  • 100 g jarmużu, np. Vital Fresh
  • 100 g mrożonej brukselki
  • sól i pieprz do smaku
  • odrobina cukru
  • 2 ząbki czosnku

Zdrowie jest tym czynnikiem, który daje poczucie, iż właśnie jesteśmy w najlepszym okresie naszego życia – Franklin Adams, pisarz amerykański

Przygotowanie:

1. Wrzuć woreczek z kaszą orkiszową do garnka z osolonym wrzątkiem i gotuj ok. 15–20 min.

2. Po upływie tego czasu odcedź kaszę, wysyp na talerz albo do miseczki i pozostaw do odparowania i ostygnięcia.

3. Mrożoną brukselkę wrzuć do wody z odrobiną soli i cukru (cukier zapobiega utracie pięknego, zielonego koloru liści brukselki) i gotuj na średnim ogniu ok. 5 min. Następnie odcedź i pozostaw do ostygnięcia.

4. Jarmuż i ostudzoną brukselkę pokrój drobno. Czosnek przeciśnij przez praskę.

5. Na dużą patelnię wrzuć drobno pokrojone kawałki wędzonego łososia i smaż ok. 5 min. Następnie dodaj czosnek oraz warzywa i smaż ok. 3 min. na tłuszczu wytopionym z ryby.

6. Do ryby i warzyw wsyp kaszę, dopraw solą i pieprzem, smaż jeszcze chwilę.

7. Gotowe danie przełóż do dwóch miseczek.

Lekkie dania wieczorową porą

Istnieje wiele szkodliwych mitów na temat kolacji, np. taki, że w trosce o szczupłą sylwetkę w ogóle powinno się z niej rezygnować albo ograniczyć do kilku listków sałaty, ale nie później niż o 18:00. Zapomnij o tych wątpliwych radach – nie przysłużą się ani zdrowiu, ani figurze. Dlaczego? Jedząc wieczorem zbyt mało albo odpuszczając ostatni posiłek, narażasz się na burczenie w brzuchu, problem z zaśnięciem i nocne eskapady do lodówki. Lekka kolacja zjedzona 2–3 godziny przed pójściem spać to zdecydowanie lepszy pomysł. Zdrowa kolacja powinna zawierać białko, czyli: sery, ryby, mięso, jaja, tofu lub inne produkty na bazie roślin strączkowych. Nasze pomysły? Sałatka grecka z serem feta, kanapki z pastą z soczewicy, sałatka z wędzonym pstrągiem, risotto z kurczakiem i pieczarkami albo placuszki ze szpinakiem i serem ricotta, które z łatwością przygotujesz z naszym przepisem.

Zdrowe nawyki, które warto wprowadzić w życie

Przepis na placki ze szpinakiem i serem ricotta

30 min
    Lista składników (na cztery porcje):
  • 1/2 opakowania umytego świeżego szpinaku, np. Vital Fresh
  • 2 jajka, np. Moja Kurka
  • 1 opakowanie serka ricotta
  • 1/2 szklanki mleka 2%, np. Mleczna Dolina
  • 4 łyżki mąki pszennej, np. Złote Pola
  • 2 ząbki czosnku
  • sól i pieprz ziołowy do smaku
  • gałka muszkatołowa, np. Kamis
  • olej roślinny do smażenia, np. rzepakowy Wyborny
  • 1 opakowanie jogurtu greckiego, np. Tolonis
  • sok z cytryny

Przygotowanie:

1. Liście szpinaku wrzuć na chwilę do wrzątku, a następnie schłodź zimną wodą (tę metodę obróbki cieplnej nazywamy blanszowaniem).

2. Żółtka jajek wymieszaj z serem ricotta, mąką i mlekiem, dopraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową.

3. Do ciasta dodaj posiekany szpinak i czosnek. Całość dokładnie wymieszaj.

4. Ubij pianę z białek i połącz z resztą składników.

5. Na patelni rozgrzej olej i smaż placuszki z obu stron, aż będą rumiane.

6. Jogurt grecki wymieszaj z sokiem z cytryny i szczyptą soli. Polej nimi usmażone placki.

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.